خانه » عکس هنرمندان » عکس مژگان تاجیک ژیمناستیک + بیوگرافی مژگان تاجیک ژیمناستیک

عکس مژگان تاجیک ژیمناستیک + بیوگرافی مژگان تاجیک ژیمناستیک

عکس مژگان تاجیک ژیمناستیک + بیوگرافی مژگان تاجیک ژیمناستیک

عکس مژگان تاجیک ژیمناستیک + زندگینامه و مصاحبه مژگان تاجیک ژیمناستیک

چطور شد به این رشته علاقه مند شدید؟

-از 8 سالگی در این رشته فعالیت می کردم و چون برادر بزرگترم هم در این رشته فعالیت می کردند این انگیزه در من ایجاد شد که ژیمناستیک را برای ادامه فعالیت ورزشی خودم انتخاب کنم.

*از سابقه ورزشی تان بگویید؟

-از سال 71 وارد این شدم. 5 سال جزو نفرات اول در کشور بودم و 3 مدال طلا در این رشته دارم. 10 سال است که به عنوان مربی و مدرس در فدراسیون در حال فعالیت هستم.

*نگاه شما به ورزش بانوان از گذشته تا کنون چه تفاوتی کرده است؟

-به نظر من وضعیت این رشته از گذشته تا به حال هیچ تغییری نکرده است. دلیل این موضوع این است که ما 6 سال است یک مسابقه بین المللی نداشتیم و مسابقاتی که برگزار کردیم به صورت خودگردان بوده است. ضعف ورزشی به خوبی در بخش بانوان مشهود است. درهر رشته ایی باتوجه به مسابقات، عملکرد ورزشکاران ارزیابی می شود، اما زمانی که ما در مسابقات حضور نداریم مسلما عملکردی هم ارزیابی نمی شود. اگر عملکردها ارزیابی شود مسئولان متوجه رکود در این رشته می شوند.

*فدراسیون چه میزان از بودجه اش را به خانم ها اختصاص داده است؟

-به طور کلی 30 درصد از بودجه را به بانوان اختصاص می دهند، اما من در مدت فعالیت خودم این بودجه را به چشم ندیده ام و اگر تحولی هم در این رشته صورت گرفته به صورت خود گردان بوده است. حتی کلاس هایی که در این رشته برگزار می شود هزینه اش را از ورزشکاران می گیرند. در حال حاضر فدراسیون چشم به روی ژیمناستیک بانوان بسته است و به جای اینکه پشتیبان ورزشکاران باشد بیشتر از ما فاصله گرفته اند.

*در این رشته میان بانوان وآقایان تفاوتی وجود دارد؟

-بله صد درصد. نمونه مشهود این تفاوت این است که از اول سال اردوهای تیم ملی را در بخش آقایان گذاشته اند و از اول تا آخر سال آقایان در اردو حضور پیدا کردند، اما تاکنون هیچ اردویی برای بانوان برگزار نکرده اند.

*بزرگترین گلایه شما از فدراسیون چیست؟

– 8 سال است به عنوان مربی درجه 2 در حال فعالیت هستم. بزرگترین سوالم از مسئولان این است که چرا امکاناتی برای ما ایجاد نمی کنند که سطح مربیگری خود را ارتقا دهیم. همه متقاضیان حاضر هستند اگر مشکل بودجه وجود دارد خودشان هزینه کلاس ها را پرداخت کنند. در حال حاضر ما 30 داور بین المللی در این رشته داریم،  اما تا الان یک مسابقه بین المللی هم نداشتیم.

* ضعف اصلی را از جانب کدام بخش می دانید؟

-ضعف اصلی از سوی مدیریت است. اگر برنامه و هدفی برای این رشته داشتند ژیمناستیک بانوان به این روز دچار نمی شد. وقتی خودم را با ورزشکاران کنونی مقایسه می کنم می بینم که چقدر در حقشان ظلم شده است. همیشه این موضوع برای من سوال است که چرا ما مسابقات نداریم. اگر به خاطر پوشش بانوانمان در خارج از کشور است می توانیم از چند کشور اسلامی بخواهیم که به ایران بیایند و مسابقات را در ایران برگزار کنیم.

*با این شرایط چطور ورزشکاران را جذب می کنید؟

-من خودم شخصا همیشه باخانواده ورزشکاران صحبت می کنم و شرایط این رشته را برایشان توضیح می دهم. همیشه سعی کردم با استفاده از جذابیت و تنوع این رشته ورزشکاران را جذب کنم.

*نگاه شما به این رشته چطور است؟

-من این رشته را پر از نشاط و سلامتی می بینم. کسانی که در این رشته کار می کنند از نظر روحی در درجه بالایی قرار می گیرند و می توانند هماهنگی بالایی در روح و جسم خود پیدا کنند.

*نقش رسانه در این رشته چیست؟

-بزرگترین مشکل این است که ما در رسانه هیچ جایگاهی نداریم و حرف دل ما از هیچ طریقی به مسئولان نمی رسد. رسانه ها به خوبی می توانند برای این رشته فرهنگ سازی کنند و این رشته را به همگان بشناسانند.

*از خاطراتتان در این رشته بگویید؟

-بهترین خاطره ایی که در این رشته دارم به سال 76 بر می گردد. در مسابقاتی که آن زمان برگزار شد موفق به شکست حریف قوی خودم شدم. آن جا همه متوجه شدند که بانوان ایرانی توانمند هستند، اما نمی دانم چرا مسئولان توانایی ما را نادیده می گیرند.

*توصیه شما به علاقه مندان به این رشته چیست؟

-توصیه می کنم اگر به دنبال رفتن به مسابقات و ایستادن روی سکوی قهرمانی هستند وارد این رشته نشوند. البته این رشته باتوجه به سختی ها و محدودیت هایی که دارد پر از جذابیت و نشاط است. درست است که به این رشته کم بها می دهند، اما با ورود به این رشته به چیزهای باارزش تری دست پیدا می کنند.

یک × 4 =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است